Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Japan 1998 Nagano 69 68 68 205
Total 69 68 68 205

Japan 1998 Nagano

Alpine Skiing Alpine Skiing
Men's Alpine combined
1st Austria Austria Райтер
2nd Norway Norway Кьюс
3rd Austria Austria Майер
Men's slalom
1st Norway Norway Бураас
2nd Norway Norway Фурусет
3rd Austria Austria Сикора
Men's giant slalom
1st Austria Austria Майер
2nd Austria Austria Эберхартер
3rd Switzerland Switzerland Фон Грюниген
Men's super-G
1st Austria Austria Майер
2nd Austria Austria Кнаусс
2nd Switzerland Switzerland Кюш
Men's downhill
1st France France Кретье
2nd Norway Norway Кьюс
3rd Austria Austria Тринкль
Women's Alpine combined
1st Germany Germany Зайцингер
2nd Germany Germany Эртль
3rd Germany Germany Герг
Women's slalom
1st Germany Germany Герг
2nd Italy Italy Компаньони
3rd Australia Australia Штегалль
Women's giant slalom
1st Italy Italy Компаньони
2nd Austria Austria Майсснитцер
3rd Germany Germany Зайцингер
Women's super-G
1st United States United States Стрит
2nd Austria Austria Дорфмайстер
3rd Austria Austria Майсснитцер
Women's downhill
1st Germany Germany Зайцингер
2nd Sweden Sweden Виберг
3rd France France Маснада
30 Total
Biathlon Biathlon
Men's 10km sprint
1st Norway Norway Бьорндален О.-Э.
2nd Norway Norway Андресен
3rd Finland Finland Ряйкконен
Men's 20km individual
1st Norway Norway Ханеволд
2nd Italy Italy Каррара
3rd Belarus Belarus Айдаров
Men's 4x7.5km relay
1st Germany Germany Гросс
Фишер
Зендель
Лукк
2nd Norway Norway Гьелланд
Бьорндален Д.
Ханеволд
Бьорндален О.-Э.
3rd Russian Federation Russian Federation Муслимов
Тарасов
Драчев
Майгуров
Women's 7.5km sprint
1st Russian Federation Russian Federation Куклева
2nd Germany Germany Дизль
3rd Germany Germany Апель
Women's 15km individual
1st Bulgaria Bulgaria Дафовска
2nd Ukraine Ukraine Петрова
3rd Germany Germany Дизль
Women's 4x7.5km relay
1st Germany Germany Зелльнер
Беле
Дизль
Апель
2nd Russian Federation Russian Federation Куклева
Ромасько
Мельник
Ахатова
3rd Norway Norway Сиквеланд
Скъелбрейд Л.
Скъелбрейд А.
Андреассен
18 Total
Bobsleigh Bobsleigh
Men's two-man
1st Canada Canada Людерс
Макичерн
1st Italy Italy Хубер
Тарталья
3rd Germany Germany Ланген
Циммерманн
Men's four-man
1st Germany Germany Ланген
Якобс
Циммерманн
Хемпель
2nd Switzerland Switzerland Ронер
Вассер
Нуссли
Зейц
3rd France France Менжон
Ле Шанони
Осташ
Робер
3rd Great Britain Great Britain Олссон
Рамбольт
Уорд
Эттвуд
7 Total
Cross Country Skiing Cross Country Skiing
Men's 10km
1st Norway Norway Дэли
2nd Austria Austria Гандлер
3rd Finland Finland Мюллюла
Men's Combined 10km + 15km pursuit
1st Norway Norway Ольсгорд
2nd Norway Norway Дэли
3rd Kazakhstan Kazakhstan Смирнов
Men's 30km
1st Finland Finland Мюллюла
2nd Norway Norway Йевне
3rd Italy Italy Фаунер
Men's 50km
1st Norway Norway Дэли
2nd Sweden Sweden Йонссон
3rd Austria Austria Хоффманн
Men's 4x10km relay
1st Norway Norway Сивертсен
Дэли
Йевне
Ольсгорд
2nd Italy Italy Альбарелло
Май
Вальбуза
Фаунер
3rd Finland Finland Кирвесниеми
Репо
Мюллюла
Исометса
Women's 5km
1st Russian Federation Russian Federation Лазутина
2nd Czech Republic Czech Republic Нойманнова
3rd Norway Norway Мартинсен
Women's Combined 5km + 10km pursuit
1st Russian Federation Russian Federation Лазутина
2nd Russian Federation Russian Federation Данилова
3rd Czech Republic Czech Republic Нойманнова
Women's 15km
1st Russian Federation Russian Federation Данилова
2nd Russian Federation Russian Federation Лазутина
3rd Norway Norway Моен-Гуидон
Women's 30km
1st Russian Federation Russian Federation Чепалова
2nd Italy Italy Бельмондо
3rd Russian Federation Russian Federation Лазутина
Women's 4x5km relay
1st Russian Federation Russian Federation Гаврылюк
Вяльбе
Данилова
Лазутина
2nd Norway Norway Мартинсен
Нильсен
Миккельспласс
Моен-Гуидон
3rd Italy Italy Мородер
Ди Чента
Паруцци
Бельмондо
30 Total
Curling Curling
Men's curling
1st Switzerland Switzerland Херлиманн
Мюллер
Андре
Перрен
Лертшер
2nd Canada Canada Харрис Дж.
Харт
Харрис М.
Митчелл
Саваж
3rd Norway Norway Торвбротен
Грисмо
Торесен
Рамсфьелл
Гуннестад
Women's curling
1st Canada Canada Гьюдерейт
Маккаскер
Шмирлер
Биткер
Форд
2nd Denmark Denmark Квист
Пертнер
Бидструп
Лаврсен
Хольм
3rd Sweden Sweden Густафссон
Мармонт
Перссон
Нюберг
Линдаль
6 Total
Figure skating Figure skating
Men's individual
1st Russian Federation Russian Federation Кулик
2nd Canada Canada Стойко
3rd France France Канделоро
Women's individual
1st United States United States Липински
2nd United States United States Кван
3rd China China Лю Чен
Mixed pairs
1st Russian Federation Russian Federation Дмитриев
Казакова
2nd Russian Federation Russian Federation Сихарулидзе
Бережная
3rd Germany Germany Штойер
Ветцель
Mixed ice dancing
1st Russian Federation Russian Federation Платов
Грищук
2nd Russian Federation Russian Federation Овсянников
Крылова
3rd France France Пейзера
Анисина
12 Total
Freestyle Skiing Freestyle Skiing
Men's aerials
1st United States United States Бергуст
2nd France France Фукрас
3rd Belarus Belarus Дашинский
Men's moguls
1st United States United States Мосли
2nd Finland Finland Лахтела
3rd Finland Finland Мустонен
Women's aerials
1st United States United States Стоун
2nd China China Сюй Наньнань
3rd Switzerland Switzerland Бранд
Women's moguls
1st Japan Japan Сатойя
2nd Germany Germany Миттермайер
3rd Norway Norway Траа
12 Total
Ice Hockey Ice Hockey
Men's ice hockey
1st Czech Republic Czech Republic
2nd Russian Federation Russian Federation
3rd Finland Finland
Women's ice hockey
1st United States United States
2nd Canada Canada
3rd Finland Finland
6 Total
Luge Luge
Men's singles
1st Germany Germany Хакль
2nd Italy Italy Цоггелер
3rd Germany Germany Мюллер
Women's singles
1st Germany Germany Краузхаар
2nd Germany Germany Нидернхубер
3rd Austria Austria Нойнер
Mixed doubles
1st Germany Germany Берендт
Краузе
2nd United States United States Шир
Торп
3rd United States United States Мартин
Гримметт
9 Total
Nordic Combined Nordic Combined
Men's individual
1st Norway Norway Вик
2nd Finland Finland Лаюнен
3rd Russian Federation Russian Federation Столяров
Men's team
1st Norway Norway Бротен
Лундберг
Скард
Вик
2nd Finland Finland Мантила
Маннинен
Лаюнен
Нурмела
3rd France France Баль
Ги
Гийом
Ру
6 Total
Short Track Speed Skating Short Track Speed Skating
Men's 500m
1st Japan Japan Нишитани
2nd China China Ан Юйлун
3rd Japan Japan Уемацу
Men's 1000m
1st Korea Republic Korea Republic Ким Дон Сун
2nd China China Ли Цзяцзюнь
3rd Canada Canada Бедар
Men's 5000m relay
1st Canada Canada Ганьон
Кэмпбелл
Дроле
Бедар
2nd Korea Republic Korea Republic Ким Дон Сун
Ли Юн Хван
Ли Хо Енг
Чаэ И Хун
3rd China China Ан Юйлун
Кай Фэн
Е Юань
Ли Цзяцзюнь
Women's 500m
1st Canada Canada Перро
2nd China China Ян Ян (С)
3rd Korea Republic Korea Republic Чун Ли Кун
Women's 1000m
1st Korea Republic Korea Republic Чун Ли Кун
2nd China China Ян Ян (С)
3rd Korea Republic Korea Republic Вон Хью Кун
Women's 3000m relay
1st Korea Republic Korea Republic Чун Ли Кун
Ан Сан Ми
Вон Хье Кун
Ким Юн Ми
2nd China China Ян Ян (А)
Ван Чуньлу
Ян Ян (С)
Сун Даньдань
3rd Canada Canada Будрэ
Перро
Чарест
Венсан
18 Total
Ski Jumping Ski Jumping
Men's Normal Hill individual
1st Finland Finland Сойнинен
2nd Japan Japan Фунаки
3rd Austria Austria Видхольцль
Men's Large Hill individual
1st Japan Japan Фунаки
2nd Finland Finland Сойнинен
3rd Japan Japan Харада
Men's Large Hill team
1st Japan Japan Окабе
Харада
Сайто
Фунаки
2nd Germany Germany Ханнавальд
Якле
Шмитт
Тома
3rd Austria Austria Шварценбергер
Хорнгафер
Холлварт
Видхольцль
9 Total
Snowboard Snowboard
Men's giant-slalom
1st Canada Canada Ребальяти
2nd Italy Italy Пруггер
3rd Switzerland Switzerland Кестенхольц
Men's Half-pipe
1st Switzerland Switzerland Симмен
2nd Norway Norway Франк
3rd United States United States Пауэрс
Women's giant-slalom
1st France France Руби
2nd Germany Germany Ренот
3rd Austria Austria Кекк
Women's Half-pipe
1st Germany Germany Тост
2nd Norway Norway Кьельдас
3rd United States United States Данн
12 Total
Speed skating Speed skating
Men's 500m
1st Japan Japan Шимицу
2nd Canada Canada Уотерспун
3rd Canada Canada Оверлэнд
Men's 1000m
1st Netherlands Netherlands Постма
2nd Netherlands Netherlands Бос
3rd Japan Japan Шимицу
Men's 1500m
1st Norway Norway Сундрол
2nd Netherlands Netherlands Постма
3rd Netherlands Netherlands Рийтсма
Men's 5000m
1st Netherlands Netherlands Ромме
2nd Netherlands Netherlands Рийтсма
3rd Belgium Belgium Фелдкамп
Men's 10000m
1st Netherlands Netherlands Ромме
2nd Netherlands Netherlands Де Йонг
3rd Netherlands Netherlands Рийтсма
Women's 500m
1st Canada Canada Ле Мэй-Доан
2nd Canada Canada Ош
3rd Japan Japan Оказаки
Women's 1000m
1st Netherlands Netherlands Тиммер
2nd United States United States Уитти
3rd Canada Canada Ле Мэй-Доан
Women's 1500m
1st Netherlands Netherlands Тиммер
2nd Germany Germany Ниманн-Штирнеманн
3rd United States United States Уитти
Women's 3000m
1st Germany Germany Ниманн-Штирнеманн
2nd Germany Germany Пехштайн
3rd Germany Germany Фризингер
Women's 5000m
1st Germany Germany Пехштайн
2nd Germany Germany Ниманн-Штирнеманн
3rd Kazakhstan Kazakhstan Прокашева
30 Total
205 Games total