Total medals

Games 1st 2nd 3rd Total
Netherlands 1928 Amsterdam 110 108 109 327
Total 110 108 109 327

Netherlands 1928 Amsterdam

Athletics Athletics
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m Canada Canada Percy WILLIAMS Great Britain Great Britain Jack LONDON Germany Germany Georg LAMMERS
Men's 200m Canada Canada Percy WILLIAMS Great Britain Great Britain Walter RANGELEY Germany Germany Helmut KÖRNIG
Men's 400m United States United States Raymond James BARBUTI Canada Canada James BALL Germany Germany Joachim BÜCHNER
Men's 800m Great Britain Great Britain Douglas LOWE Sweden Sweden Erik BYLÉHN Germany Germany Hermann ENGELHARD
Men's 1500m Finland Finland Harri LARVA France France Jules LADOUMEGUE Finland Finland Eino PURJE
Men's 5000m Finland Finland Ville RITOLA Finland Finland Paavo NURMI Sweden Sweden Edvin WIDE
Men's 10000m Finland Finland Paavo NURMI Finland Finland Ville RITOLA Sweden Sweden Edvin WIDE
Men's marathon France France Boughèra EL OUAFI Chile Chile Manuel PLAZA Finland Finland Martti MARTTELIN
Men's 110m hurdles South Africa South Africa Sidney ATKINSON United States United States Steve ANDERSON United States United States John COLLIER
Men's 400m hurdles Great Britain Great Britain David George BURGHLEY United States United States Frank CUHEL United States United States Morgan TAYLOR
Men's 3000m steeplechase Finland Finland Toivo LOUKOLA Finland Finland Paavo NURMI Finland Finland Ove ANDERSEN
Men's 4x100m relay United States United States James QUINN
Henry RUSSELL
Charles Edward BORAH
Frank WYKOFF
Germany Germany Richard CORTS
Georg LAMMERS
Helmut KÖRNIG
Hubert HOUBEN
Great Britain Great Britain Walter RANGELEY
Edward SMOUHA
Jack LONDON
Cyril GILL
Men's 4x400m relay United States United States Raymond James BARBUTI
George BAIRD
Emerson SPENCER
Fred ALDERMAN
Germany Germany Hermann ENGELHARD
Harry STORZ
Otto NEUMANN
Richard KREBS
Canada Canada James BALL
Alex WILSON
Philip EDWARDS
Stanley GLOVER
Men's long jump United States United States Edward Barton HAMM Haiti Haiti Sylvio CATOR United States United States Al BATES
Men's triple jump Japan Japan Mikio ODA United States United States Levi CASEY Finland Finland Ville TUULOS
Men's high jump United States United States Robert Wade KING United States United States Ben HEDGES France France Claude MÉNARD
Men's pole vault United States United States Sabin CARR United States United States William Herbert DROEGEMUELLER United States United States Charles MCGINNIS
Men's shot put United States United States John KUCK United States United States Herman BRIX Germany Germany Emil HIRSCHFELD
Men's discus throw United States United States Bud HOUSER Finland Finland Antero KIVI United States United States James CORSON
Men's hammer throw Ireland Ireland Patrick O'CALLAGHAN Sweden Sweden Ossian SKIÖLD United States United States Edmund BLACK
Men's javelin throw Sweden Sweden Erik LUNDQVIST Hungary Hungary Béla SZEPES Norway Norway Olav SUNDE
Men's decathlon Finland Finland Paavo YRJÖLÄ Finland Finland Aki JÄRVINEN United States United States John Kenneth DOHERTY
Women's 100m United States United States Elizabeth ROBINSON Canada Canada Fanny ROSENFELD Canada Canada Ethel SMITH
Women's 800m Germany Germany Karoline "Lina" RADKE Japan Japan Kinue HITOMI Sweden Sweden Inga GENTZEL
Women's 4x100m relay Canada Canada Fanny ROSENFELD
Jean THOMPSON
Myrtle COOK
Florence BELL
Ethel SMITH
United States United States Loretta MCNEIL
Jessica West CROSS
Mary WASHBURN
Elizabeth ROBINSON
Germany Germany Helene JUNKER
Rosa KELLNER
Anni HOLDMANN
Leni SCHMIDT
Women's high jump Canada Canada Ethel CATHERWOOD Netherlands Netherlands Carolina Anna GISOLF United States United States Mildred WILEY
Women's discus throw Poland Poland Halina KONOPACKA United States United States Lillian COPELAND Sweden Sweden Ruth SVEDBERG
Total 27 27 27
Boxing Boxing
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 50.8kg (flyweight) Hungary Hungary Antal KOCSIS France France Armand APELL Italy Italy Carlo CAVAGNOLI
Men's 50.8 - 53.52kg (bantamweight) Italy Italy Vittorio TAMAGNINI United States United States John DALEY South Africa South Africa Harry ISAACS
Men's 53.52 - 57.15kg (featherweight) Netherlands Netherlands Lambertus VAN KLAVEREN Argentina Argentina Victor PERALTA United States United States Harry DEVINE
Men's 57.15 - 61.24kg (lightweight) Italy Italy Carlo ORLANDI United States United States Stephen HAILAKO Sweden Sweden Gunnar BERGGREN
Men's 61.24 - 66.68kg (welterweight) New Zealand New Zealand Edward MORGAN Argentina Argentina Raúl LANDINI Canada Canada Raymond SMILLIE
Men's 66.68 - 72.57kg (middleweight) Italy Italy Piero TOSCANI Czechoslovakia Czechoslovakia Jan HERMÁNEK Belgium Belgium Leonard STEYAERT
Men's 72.57 - 79.38kg (light-heavyweight) Argentina Argentina Victor AVENDANO Germany Germany Ernst PISTULLA Netherlands Netherlands Karel MILJON
Men's + 79.38kg (heavyweight) Argentina Argentina Arturo RODRIGUEZ JURADO Sweden Sweden Nils RAMM Denmark Denmark Michael Jacob MICHAELSEN
Total 8 8 8
Cycling Road Cycling Road
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual time trial Denmark Denmark Henry HANSEN Great Britain Great Britain Frank SOUTHALL Sweden Sweden Gösta CARLSSON
Men's team time trial Denmark Denmark Orla JØRGENSEN
Leo NIELSEN
Henry HANSEN
Great Britain Great Britain John MIDDLETON
John Jacob LAUTERWASSER
Frank SOUTHALL
Sweden Sweden E. Georg JOHNSSON
Gösta CARLSSON
Eric JANSSON
Total 2 2 2
Cycling Track Cycling Track
Event 1st 2nd 3rd
Men's 1km time trial Denmark Denmark Willy FALCK HANSEN Netherlands Netherlands Gerard BOSCH VAN DRAKESTEIN Australia Australia Edgar Laurence GRAY
Men's sprint individual France France Roger BEAUFRAND Netherlands Netherlands Antonius Hendrikus MAZAIRAC Denmark Denmark Willy FALCK HANSEN
Men's 2000m tandem Netherlands Netherlands Daniel (Daan) VAN DIJK
Bernardus Petrus LEENE
Great Britain Great Britain John Ephraim SIBBIT
Ernest Henry CHAMBERS
Germany Germany Karl KÖTHER
Hans BERNHARDT
Men's Team Pursuit (4000m) Italy Italy Marco CATTANEO
Luigi TASSELLI
Cesare FACCIANI
Mario LUSIANI
Netherlands Netherlands Jan MAAS
Pieter M. VAN DER HORST
Johannes Baptist Norbertus PIJNENBURG
Janus BRASPENNINCX
Great Britain Great Britain Leonard Arthur WYLD
Michael George SOUTHALL
Frederick Henry WYLD
Percy WYLD
Total 4 4 4
Diving Diving
Event 1st 2nd 3rd
Men's 3m springboard United States United States Pete DESJARDINS United States United States Michael Riley GALITZEN Egypt Egypt Farid SIMAIKA
Men's 10m platform United States United States Pete DESJARDINS Egypt Egypt Farid SIMAIKA United States United States Michael Riley GALITZEN
Women's 3m springboard United States United States Helen MEANY United States United States Dorothy POYNTON United States United States Georgia COLEMAN
Women's 10m platform United States United States Elizabeth BECKER United States United States Georgia COLEMAN Sweden Sweden Laura SJÖQVIST
Total 4 4 4
Equestrian Dressage Equestrian Dressage
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Germany Germany Carl Friedrich FREIHERR VON LANGEN-PAROW France France Charles MARION Sweden Sweden Ragnar OLSON
Mixed team Germany Germany Eugen VON LOTZBECK
Hermann LINKENBACH
Carl Friedrich FREIHERR VON LANGEN-PAROW
Sweden Sweden Ragnar OLSON
Janne LUNDBLAD
Carl BONDE
Netherlands Netherlands Pierre VERSTEEGH
Gérard LE HEUX
Jan VAN REEDE
Total 2 2 2
Equestrian Eventing Equestrian Eventing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Netherlands Netherlands Charles PAHUD DE MORTANGES Netherlands Netherlands Gerard DE KRUIJFF Germany Germany Bruno NEUMANN
Mixed team Netherlands Netherlands Gerard DE KRUIJFF
Charles PAHUD DE MORTANGES
Adolf VAN DER VOORT VAN ZIJP
Norway Norway Bjart ORDING
Eugen JOHANSEN
Arthur QVIST
Poland Poland Józef TRENKWALD
Karol Alfonsovich VON ROMMEL
Michal ANTONIEWICZ
Total 2 2 2
Equestrian Jumping Equestrian Jumping
Event 1st 2nd 3rd
Mixed individual Czechoslovakia Czechoslovakia Franti?ek VENTURA France France Pierre BERTRAN DE BALANDA Switzerland Switzerland Charley KUHN
Mixed team Spain Spain José ALVAREZ DE BOHORQUES
Julio GARCIA FERNANDEZ
Jose NAVARRO MORENES
Poland Poland Kazimierz GZOWSKI
Kazimierz SZOSLAND
Michal ANTONIEWICZ
Sweden Sweden Carl BJÖRNSTJERNA
Karl HANSEN
Ernst HALLBERG
Total 2 2 2
Fencing Fencing
Event 1st 2nd 3rd
Men's épée individual France France Lucien GAUDIN France France Georges BUCHARD United States United States George CALNAN
Men's épée team Italy Italy Giulio Basletta
Giancarlo Cornaggia-Medici
Renzo Minoli
Marcello Bertinetti
Carlo Agostoni
Franco Riccardi
France France Géo Buchard
Émile Cornic
René Barbier
Gaston Amson
Bernard Schmetz
Portugal Portugal João Sassetti
Mário de Noronha
Frederico Paredes
Henrique da Silveira
Paulo Leal
Jorge de Paiva
Men's foil individual France France Lucien GAUDIN Germany Germany Erwin CASMIR Italy Italy Giulio GAUDINI
Men's foil team Italy Italy Oreste PULITI
Giulio GAUDINI
Giorgio PESSINA
Giorgio CHIAVACCI
Ugo PIGNOTTI
Gioacchino GUARAGNA
France France André GABORIAUD
André LABATUT
Raymond FLACHER
Philippe CATTIAU
Roger DUCRET
Lucien GAUDIN
Argentina Argentina Carmelo CAMET
Raúl ANGANUZZI
Héctor LUCCHETTI
Roberto LARRAZ
Luis LUCCHETTI
Men's sabre individual Hungary Hungary Odön VITEZ TERSZTYANSZKY Hungary Hungary Attila PETSCHAUER Italy Italy Bino BINI
Men's sabre team Hungary Hungary János GARAY
József RÁDY
Attila PETSCHAUER
Sándor GOMBOS
Gyula GLYKAIS
Odön VITEZ TERSZTYANSZKY
Italy Italy Oreste PULITI
Giulio SARROCCHI
Gustavo MARZI
Bino BINI
Renato ANSELMI
Emilio SALAFIA
Poland Poland Jerzy ZABIELSKI
Tadeusz FRIEDRICH
Adam PAPÉE
Wladyslaw SEGDA
Aleksander MALECKI
Kazimierz LASKOWSKI
Women's foil individual Germany Germany Helene MAYER Great Britain Great Britain Muriel FREEMAN Germany Germany Olga OELKERS
Total 7 7 7
Football Football
Event 1st 2nd 3rd
Men's football Uruguay Uruguay F. BATIGNANI
Andrés MAZALI
Adhemar CANAVESI
V. BARTIBAS
D. TEJERA
Alvaro GESTIDO
Antonio CAMPOLO
Juan ARREMÓN
Lorenzo FERNÁNDEZ
Juan PIRIZ
Hector SCARONE
Pedro CEA
José NASAZZI
José ANDRADE
Antonio URDINARÁN
René BORJAS
Pedro ARISPE
Roberto FIGUEROA
Héctor CASTRO
P. ANSELMO
A. MELOGNO
Pedro PETRONE
Argentina Argentina Raimondo ORSI
Luis Felipe MONTI
Manuel FERREIRA
Juan EVARISTO
Angel BOSIO
A. B. ZUMELZU
N. PERINETTI
Feliciano Angel PERDUCCA
Angel Segundo MÉDICI
S. N. GOMEZ
Fernando PATERNOSTER
P. OCHOA
Ludovico BIDOGLIO
A. HELMAN
Saúl CALANDRA
L. F. WEIHMULLER
Rodolfo ORLANDINI
Roberto CHERRO
Octavio DIAZ
Enrique GAINZARAIN
Domingo TARASCONI
Alfredo CARRICABERRY
Italy Italy A. VIVIANO
Giovanni DE PRA
Virginio ROSETTA
V. DEGANI
Mario MAGNOZZI
Giampiero COMBI
Alfredo PITTO
Adolfo BALONCIERI
Elvio BANCHERO
P. PASTORE
Fulvio BERNARDINI
Angelo SCHIAVIO
Antonio JANNI
Silvio PIETROBONI
F. GASPERI
A. FERRARIS
Delfo BELLINI
Pietro GENOVESI
Virgilio Felice LEVRATTO
Umberto CALIGARIS
Gino ROSSETTI
Enrico RIVOLTA
Total 1 1 1
Gymnastics Artistic Gymnastics Artistic
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual all-round Switzerland Switzerland Georges MIEZ Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI Yugoslavia Yugoslavia Leon ?TUKELJ
Men's team competition Switzerland Switzerland Hans GRIEDER
Eduard STEINEMANN
Melchior WEZEL
Georges MIEZ
Hermann HÄNGGI
Otto PFISTER
Eugen MACK
August GÜTTINGER
Czechoslovakia Czechoslovakia Josef EFFENBERGER
Jan GAJDOS
Jan KOUTNÝ
Ladislav VÁCHA
Bedrich SUPCIK
Emanuel LÖFFLER
Václav VESELÝ
Ladislav TIKAL
Yugoslavia Yugoslavia Eduard ANTOSIEWIC
Anton MALEJ
Dragutin CIOTTI
Ivan PORENTA
Leon ?TUKELJ
Josip PRIMOZIC
Stane DERGANC
Boris GREGORKA
Men's parallel bars Czechoslovakia Czechoslovakia Ladislav VÁCHA Yugoslavia Yugoslavia Josip PRIMOZIC Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI
Men's rings Yugoslavia Yugoslavia Leon ?TUKELJ Czechoslovakia Czechoslovakia Ladislav VÁCHA Czechoslovakia Czechoslovakia Emanuel LÖFFLER
Men's vault Switzerland Switzerland Eugen MACK Czechoslovakia Czechoslovakia Emanuel LÖFFLER Yugoslavia Yugoslavia Stane DERGANC
Men's pommel horse Switzerland Switzerland Hermann HÄNGGI Switzerland Switzerland Georges MIEZ Finland Finland Heikki SAVOLAINEN
Men's horizontal bar Switzerland Switzerland Georges MIEZ Italy Italy Romeo NERI Switzerland Switzerland Eugen MACK
Women's team competition Netherlands Netherlands Jud SIMONS
Petronella BURGERHOF
Ans POLAK
Jacoba STELMA
Petronella VAN RANDWIJK
Helena NORDHEIM
Anna Maria VAN DER VEGT
Estella AGSTERIBBE
Alida VAN DEN BOS
Hendrika VAN RUMT
Jacomina VAN DEN BERG
Elka DE LEVIE
Italy Italy Carolina TRONCONI
Rita VITTADINI
Clara MARANGONI
Germana MALABARBA
Luigina GIAVOTTI
Luisa TANZINI
Ines VERCESI
Diana PIZZAVINI
Luigina PERVERSI
Virginia GIORGI
Bianca AMBROSETTI
Lavinia GIANONI
Great Britain Great Britain Hilda SMITH
Edith Carrie PICKLES
Amy JAGGER
Margaret HARTLEY
Ethel SEYMOUR
Doris WOODS
Isabel JUDD
Lucy DESMOND
Ada SMITH
Jessie KITE
Annie BROADBENT
Marjorie MOREMAN
Total 8 8 8
Hockey Hockey
Event 1st 2nd 3rd
Men's hockey India India William John GOODSIR-CULLEN
Richard ALLEN
Dhyan CHAND
Ali SHAUKAT
K. S. GILL
Frederic SEAMAN
Sayed YUSUF
Broome Eric PINNIGER
Feroze Uddin KHAN
Maurice GATELEY
Rex A. NORRIS
Leslie HAMMOND
George MARTHINS
Michael ROCQUE
Jaipal SINGH
Netherlands Netherlands Hendrik VISSER 'T HOOFT
W. J. VAN CITTERS
J. M. VAN VOORST VAN BEEST
G. LEEMBRUGGEN
Adriaan KATTE
August KOP
Jan ANKERMAN
Antoine Robert VAN LIEROP
J. J. VAN TIENHOVEN VAN DEN BOGAARD
T. F. HUBRECHT
Emile DUSON
H. J. L. MANGELAAR MEERTENS
N. WENTHOLT
O. F. MULLER V. CZERNICKI
Albert TRESLING
Gerrit JANNINK
C. J. J. HARDEBECK
Robert VAN DER VEEN
Reindert DE WAAL
Johannes BRAND
Paulus VAN DE ROVAERT
C. J. VAN DER HAGEN
Germany Germany Kurt HAVERBECK
Karl-Heinz IRMER
Heinz FÖRSTENDORF
Herbert HOBEIN
Gerd STRANTZEN
Hans Heinrich HAUSSMANN
Erwin FRANZKOWIAK
Aribert HEYMANN
Georg BRUNNER
Herbert MÜLLER
Theo HAAG
Werner FREYBERG
Friedrich HORN
F. LINCKE
Erich ZANDER
H. SCHÄFER
Rolf WOLLNER
Werner PROFT
Kurt WEISS
Bruno BOCHE
Herbert KEMMER
Heinz WÖLTJE
Total 1 1 1
Modern Pentathlon Modern Pentathlon
Event 1st 2nd 3rd
Men's individual competition Sweden Sweden Sven THOFELT Sweden Sweden Bo LINDMAN Germany Germany Helmuth KAHL
Total 1 1 1
Rowing Rowing
Event 1st 2nd 3rd
Men's single sculls (1x) Australia Australia Bobby PEARCE United States United States Kenneth MYERS Great Britain Great Britain David COLLET
Men's double sculls (2x) United States United States Paul COSTELLO
Charles MCILVAINE
Canada Canada John GUEST
Joseph WRIGHT JR.
Austria Austria Leo LOSERT
Viktor FLESSL
Men's pair without coxswain (2-) Germany Germany Kurt MÖSCHTER
Bruno MÜLLER
Great Britain Great Britain Archibald NISBET
Terence O'BRIEN
United States United States Paul MCDOWELL
John SCHMITT
Men's pair-oared shell with coxswain Switzerland Switzerland Hans BOURQUIN
Hans SCHÖCHLIN
Karl SCHÖCHLIN
France France Henri PRÉAUX
Armand MARCELLE
Edouard MARCELLE
Belgium Belgium Léon FLAMENT
François DE CONINCK
Georges ANTHONY
Men's four without coxswain (4-) Great Britain Great Britain John LANDER
Michael WARRINER
Richard BEESLY
Edward BEVAN
United States United States William MILLER
Ernest BAYER
George HEALIS
Charles KARLE
Italy Italy Pietro FRESCHI
Cesare ROSSI
Paolo GENNARI
Umberto BONADE
Men's four-oared shell with coxswain Italy Italy Giliante D'ESTE
Giovanni DELISE
Valerio PERENTIN
Renato PETRONIO
Nicolo VITTORI
Switzerland Switzerland Karl SCHWEGLER
Otto BUCHER
Ernst HAAS
Fritz BÖSCH
Joseph MEYER
Poland Poland Leon BIRKHOLC
Boleslaw DREWEK
Edmund JANKOWSKI
Franciszek BRONIKOWSKI
Bernard ORMANOWSKI
Men's eight with coxswain (8+) United States United States Hubert CALDWELL
Francis FREDERICK
Peter DONLON
Marvin STALDER
James WORKMAN
John BRINCK
Don BLESSING
William DALLY
William THOMPSON
Great Britain Great Britain John BADCOCK
Harold WEST
Jack BERESFORD
Donald GOLLAN
James HAMILTON
Gordon KILLICK
Harold LANE
Guy NICKALLS
Arthur SULLEY
Canada Canada Edgar NORRIS
William ROSS
Athol MEECH
Herbert RICHARDSON
Frank FIDDES
John DONNELLY
Jack MURDOCK
Frederick HEDGES
John HAND
Total 7 7 7
Sailing Sailing
Event 1st 2nd 3rd
Mixed 6m Norway Norway Erik ANKER
Johan ANKER
Håkon BRYHN
H.R.H. CROWN PRINCE OLAV
Denmark Denmark S. LINCK
Aage HÖY PEDERSEN
Edmund Otto Jr. MOELLER
Peter SCHLÜTTER
Vilhelm VETT
Estonia Estonia Andreas FÄHLMANN
Nikolai WEKSCHIN
Georg FÄHLMANN
William VON WIRÉN
Eberhard VOGDT
Mixed 8m France France Virginie HÉRIOT Netherlands Netherlands Lambertus DOEDES
Johannes VAN HOOLWERFF
Maarten DE WIT
Hendrik KERSKEN
Cornelis VAN STAVEREN
Sweden Sweden Clarence HAMMAR
John SANDBLOM
Tore HOLM
J.P. SANDBLOM
Carl SANDBLOM
Wilhelm TÖRSLEFF
Mixed 12 foot dinghy individual Sweden Sweden Sven THORELL Norway Norway Henrik ROBERT Finland Finland B. BROMAN
Total 3 3 3
Swimming Swimming
Event 1st 2nd 3rd
Men's 100m freestyle United States United States Johnny WEISSMULLER Hungary Hungary István BÁRÁNY Japan Japan Katsuo TAKAISHI
Men's 400m freestyle Argentina Argentina Alberto ZORRILLA Australia Australia Andrew CHARLTON Sweden Sweden Arne BORG
Men's 1500m freestyle Sweden Sweden Arne BORG Australia Australia Andrew CHARLTON United States United States Clarence CRABBE
Men's 200m breaststroke Japan Japan Yoshiyuki TSURUTA Germany Germany Erich RADEMACHER Philippines Philippines Teofilo YLDEFONZO
Men's 100m backstroke United States United States George KOJAC United States United States Walter LAUFER United States United States Paul WYATT
Men's 4x200m freestyle relay United States United States Austin CLAPP
George KOJAC
Walter LAUFER
Johnny WEISSMULLER
Japan Japan Hiroshi YONEYAMA
Tokuhei SADA
Katsuo TAKAISHI
Nobuo ARAI
Canada Canada Garnet AULT
Walter SPENCE
F. Munroe BOURNE
James THOMPSON
Women's 100m freestyle United States United States Albina OSIPOWICH United States United States Eleanor GARATTI Great Britain Great Britain Joyce COOPER
Women's 400m freestyle United States United States Martha NORELIUS Netherlands Netherlands Maria Johanna PHILIPSEN-BRAUN United States United States Josephine MCKIM
Women's 200m breaststroke Germany Germany Hilde SCHRADER Netherlands Netherlands Mietje BARON Germany Germany Lotte MÜHE
Women's 100m backstroke Netherlands Netherlands Maria Johanna PHILIPSEN-BRAUN Great Britain Great Britain Ellen KING Great Britain Great Britain Joyce COOPER
Women's 4x100m freestyle relay United States United States Martha NORELIUS
Albina OSIPOWICH
Eleanor GARATTI
Adelaide LAMBERT
Great Britain Great Britain Sarah STEWART
Irene Vera TANNER
Joyce COOPER
Ellen KING
South Africa South Africa Frederica VAN DER GOES
Rhoda RENNIE
Kathleen RUSSELL
Marie BEDFORD
Total 11 11 11
Water Polo Water Polo
Event 1st 2nd 3rd
Men's water polo Germany Germany Johann BLANK
Max AMANN
Erich RADEMACHER
Fritz GUNST
Emil BENECKE
Joachim RADEMACHER
Otto CORDES
Karl BÄHRE
Hungary Hungary Jozsef VERTESY
Ferenc KESERU
Alajos KESERU
Márton HOMONNAI
Sándor IVÁDY
Olivér HALASSY
István BARTA
France France Albert VANDEPLANCKE
Henri PADOU
Jules KEIGNAERT
Albert THÉVENON
Ernest ROGEZ
Achille TRIBOUILLET
Henri CUVELIER
Emile BULTEEL
Paul DUJARDIN
Total 1 1 1
Weightlifting Weightlifting
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 60kg (featherweight) Austria Austria Franz ANDRYSEK Italy Italy Pierino GABETTI Germany Germany Hans WÖLPERT
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) Austria Austria Hans HAAS-- France France Fernand ARNOUT
Germany Germany Kurt HELBIG
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) France France Roger FRANÇOIS Italy Italy Carlo GALIMBERTI Netherlands Netherlands August SCHEFFER
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight) Egypt Egypt El Sayed Mohamed NOSSEIR France France Louis HOSTIN Netherlands Netherlands Johannes VERHEIJEN
Men's + 82.5kg (heavyweight) Germany Germany Josef STRASSBERGER Estonia Estonia Arnold LUHAÄÄR Czechoslovakia Czechoslovakia Jaroslav SKOBLA
Total 6 4 5
Wrestling Freestyle Wrestling Freestyle
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 56kg (bantamweight) Finland Finland Kaarlo MÄKINEN Belgium Belgium Edmond SPAPEN Canada Canada James TRIFUNOV
Men's 56 - 61kg (featherweight) United States United States Allie Roy MORRISON Finland Finland Kustaa PIHLAJAMÄKI Switzerland Switzerland Hans MINDER
Men's 61 - 66kg (lightweight) Estonia Estonia Osvald KAPP France France Charles PACÔME Finland Finland Eino Augusti LEINO
Men's 66 - 72kg (welterweight) Finland Finland Arvo HAAVISTO United States United States Lloyd APPLETON Canada Canada Maurice E. LETCHFORD
Men's 72 - 79kg (middleweight) Switzerland Switzerland Ernst KYBURZ Canada Canada Donald Parker STOCKTON Great Britain Great Britain Samuel RABIN
Men's 79 - 87kg (light-heavyweight) Sweden Sweden Thure SJÖSTEDT Switzerland Switzerland Arnold BÖGLI France France Henri LEFÈBRE
Men's + 87kg (heavyweight) Sweden Sweden Johan RICKTTOFF Finland Finland Aukusti SIHVOLA France France Edmond DAME
Total 7 7 7
Wrestling Greco-Roman Wrestling Greco-Roman
Event 1st 2nd 3rd
Men's - 58kg (bantamweight) Germany Germany Kurt LEUCHT Czechoslovakia Czechoslovakia Jindrich MAUDR Italy Italy Giovanni GOZZI
Men's 58 - 60kg (featherweight) Estonia Estonia Voldemar VÄLI Sweden Sweden Eric MALMBERG Italy Italy Gerolamo QUAGLIA
Men's 60 - 67.5kg (lightweight) Hungary Hungary Lajos KERESZTES Germany Germany Eduard SPERLING Finland Finland Edvard WESTERLUND
Men's 67.5 - 75kg (middleweight) Finland Finland Väinö Anselmi KOKKINEN Hungary Hungary László PAPP Estonia Estonia Albert KUSNETS
Men's 75 - 82.5kg (light-heavyweight) Egypt Egypt Ibrahim MOUSTAFA Germany Germany Adolf RIEGER Finland Finland Onni PELLINEN
Men's + 82.5kg (super heavyweight) Sweden Sweden Rudolf SVENSSON Finland Finland Hjalmar Eemil NYSTRÖM Germany Germany Georg GEHRING
Total 6 6 6
Games total 110 108 109